Konjugera spanska Verb Tomar (att ta / dryck)

December 13

Spanska verb falla i olika grupper, och varje grupp är konjugerad lite annorlunda. Om du ska behärska spanska verb som tomar, måste du kunna identifiera vilken grupp ett verb tillhör: regelbunden (följer regelbundet konjugeringstekniker regler för Ar, -er och -ir verb), stam förändras (morfar beroende på hur du använder det i en mening), stavning förändrande (har konsonant-stavning förändringar i vissa former för att följa uttal reglerna), eller reflexiv (reflekterar åtgärden tillbaka i ämnet av meningen).

Tomar (toh- Mahr) (för att ta / dricka) är en vanlig - ar verb, så dess konjugering är ganska enkelt. Här är det i presens:

Presens Tomar
Konjugation Översättning
yo tomo Jag tar
TU tomas Du (informellt) ta
él / ella / ello / uno toma Han / hon / man tar
usted toma Du (formellt) ta
NOSOTROS tomamos Vi tar
vosotros tomáis Ni alla (informellt) ta
Ellos / ellas toman De tar
ustedes Toman Ni alla (formellt) ta

Följande exempel lägger tomar till arbetet:

  • Usted toma Mucho, mi amigo. (Du dricker för mycket, min vän.)
  • Nej Yo solo tomo un poco. (Nej, jag bara dricka lite.)

Behöver veta hur man konjugera tomar i en annan spänd? Följande tabeller visar dig PRETERITUM, ofullkomliga, och framtida former.

Den PRETERITUM Spänd Tomar
Konjugation Översättning
yo Tomé Jag tog
tú tomaste Du (informellt) tog
él / ella / ello / uno tomo Han / hon / man tog
usted tomo Du (formellt) tog
NOSOTROS tomamos Vi tog
vosotros tomasteis Ni alla (informellt) tog
Ellos / ellas tomaron De tog
ustedes tomaron Ni alla (formellt) tog

Du använder PRETERITUM spänd ut så här:

  • ¿Tomaste ese Consejo en serio? (Tog du det rådet på allvar?)
  • Sí. Lo Tomé muy sv serio. (Ja. Jag tog det på stort allvar.)
Imperfekt Tomar
Konjugation Översättning
yo tomaba Jag brukade ta
tú tomabas Du (informellt) som används för att ta
él / ella / ello / uno tomaba Han / hon / som används för att ta
Usted tomaba Du (formellt) brukade ta
NOSOTROS tomábamos Vi brukade ta
vosotros tomabais Ni alla (informellt) som används för att ta
Ellos / ellas tomaban De brukade ta
ustedes tomaban Ni alla (formellt) brukade ta

Här är några exempel på den imperfekt:

  • ¿Tomaban ellos clases de sueco por la tarde? (Har de brukade ta engelska lektioner på eftermiddagen?)
  • Sí. Ellos y yo tomábamos sueco por la tarde. (Ja. De och jag brukade ta engelska på eftermiddagen.)
Futurum Tomar
Konjugation Översättning
yo tomaré Jag kommer att ta
tú Tomaras Du (informellt) tar
él / ella / ello / uno tomará Han / hon / man kommer att ta
Usted tomará Du (formellt) tar
NOSOTROS tomaremos Vi kommer att ta
vosotros tomaréis Ni alla (informellt) tar
Ellos / ellas tomarán De kommer att ta
ustedes tomarán Ni alla (formellt) tar

Följande prover visar futurum i aktion:

  • ¿Tomarán ustedes clases de francés mañana? (Kommer du att franska lektioner imorgon?)
  • Nej Tomaremos clases de español. (Nej, vi kommer att ta spanska lektioner.)